Maisto medžiagų kiekio svarba kačių maiste

Maisto medžiagų trūkumas ir perteklius kačių maiste turi neigiamą poveikį jūsų gyvūno organizmui. Ypač greitai pastebimas baltymų, kalcio ir fosforo trūkumas, be to, pastebimi labai akivaizdūs dėl šių medžiagų trūkumo atsiradę susirgimai:

1. Baltymų trūkumas sumažina gyvūno augimo spartą ir bendrą išsivystymą, pablogina reprodukcines savybes ir fizinę  būklę, susilpnina imuninę sistemą.

 2. Kalcio ir fosforo trūkumas skatina  įvairius kaulinio audinio susirgimus, ypač jaunikliams.

Todėl būtent baltymais, kalciu ir fosforu dažniausiai papildomi kačių racionai. Nors dažnai pasitaiko, kai šių medžiagų perteklius skatina  įvairių susirgimų pasireiškimą. Jeigu kačių maitinimui naudojami aukštos kokybės maistas, tai medžiagų trūkumas pastebimas labai retai. Daugelyje pramoniniu būdu gaminamų pašarų pastebimas kai kurių maisto medžiagų perteklius.

Būtina įsidėmėti, kad:

 1. Maisto medžiagų perteklius žalingas, kaip ir jų trūkumas.

 2. Reikalavimai pramoniniams pašarams dažniausiai atspindi maisto medžiagų kiekius minimaliam gyvūno organizmo poreikiui patenkinti.

 3. Dauguma gamintojų garantuoja, kad jų maistas, nepriklausomai nuo tikslo, kam jie skiriami, savo sudėtyje turi tokius kiekius medžiagų, kurie yra net didesni už rekomenduojamus.

Daugelis gamintojų gamina kačių maistą su didesniu atskirų medžiagų kiekiu juose ir tai grindžia tuo, kad:

a) nuoroda etiketėje apie atskirų maisto medžiagų kiekius, kurie yra didesni už rekomenduojamus, pirkėjams yra priimtinesnė ir laikoma kokybės garantija.

b) tai daroma ir kaip profilaktinė priemonė, kad nepriklausomai nuo fiziologinės būklės ir aktyvumo, katei tikrai netruks pagrindinių maisto medžiagų.

c) kai kurios kompanijos, gamindamos kačių maistą, padidina medžiagų kiekius, kad kompensuotų jų trūkumą, kuris gali pasireikšti dėl komponentų kokybinių rodiklių.

d) dauguma pigių produktų, kurie vartojami kačių maisto gamybai, savo sudėtyje turi medžiagų perteklių. Mėsos-kaulų miltai, paukštienos subproduktų miltai ir žuvų miltai savo sudėtyje turi pelenų perteklių, t.y. kalcio, fosforo ir magnio perteklių. Žema kaina tampa pagrindiniu motyvu plačiam naudojimui.

e) dauguma kačių augintojų mano, kad kuo daugiau, tuo geriau. Todėl jie perka kačių maistą su didesniu kai kurių medžiagų kiekiu. Dėl to galima kaltinti ir gamintojus, kurie gamina tokį kačių maistą. Tad ir augintojai, ir gamintojai daro vieną ir tą pačią klaidą, nes ilgą laiką vartojant nekokybišką pramoniną maistą, skatina įvairių ligų išsivystymą.

Profilaktikai ir norint išvengti gyvūno susirgimų, reikia vartoti maistą, kuris priklauso nuo tam tikrų subrendimo ypatumų ir sveikatos būklės:

  1. 1. Kačių maistą su mažesniu natrio kiekiu reikia vartoti esant  įvairiems širdies ir inkstų susirgimams.
  2. 2. Mažesnis baltymų, fosforo ir natrio kiekis rekomenduojamas esant inkstų ir kepenų susirgimams.
  3. 3. Būtina vartoti aukštos energinės vertės kačių maistą sergant įvairiomis inkstų, kasos ligomis, esant diarėjai.
  4.  4. Katėms sergant akmenlige, rekomenduojama duoti maisto, kuris skatina rūgštinės šlapimo terpės susidarymą, taip pat maisto su sumažintu baltymų, kalcio, fosforo ir magnio kiekiu.
  5.  5. Katėms racionuose ribojamas kalcio, oksalatų ir natrio kiekis, jeigu joms diagnozuota kalcio-oksalatiniai šlapimo takų akmenys.
  6.  6. Su didesniu ląstelienos kiekiu vartojamas kačių maistas sergant cukriniu diabetu, kolitu ir vidurių užkietėjimu.
  7. 7. Didesnio ląstelienos kiekio racionai ir sumažintas energijos lygis racione rekomenduojamas nutukusiam gyvūnui šerti.
  8.  8. Gyvūnui, turinčiam alergiją maistui, rekomenduojamos specialios dietos arba maistas.

Dažnai kačių šeimininkai drauge su pramoniniu kačių maistu vartoja ir  įvairius papildus, kurių sudėtyje būna baltymų, kalcio, fosforo bei kitų mineralinių medžiagų ir įvairių vitaminų. Dažnai šie papildai vartojami neteisingai ir gali iškreipti teisingą maisto medžiagų santykį racione. Negalima vartoti papildų, kai maitinama aukštos energinės vertės ir visiškai subalansuotu maistu. Žemos kokybės kačių maisto, dažniausiai, neįmanoma pagerinti mineraliniais arba vitamininiais papildais, nes jame pastebimas atskirų maisto medžiagų trūkumas, o dėl to gali susidaryti mineralinių medžiagų perteklius ir pašarai išliks žemos energinės vertės.

Taigi, kiekvienu auginimo periodu būtina savo gyvūną maitinti tik pilnaverčiu kačių maistu, atsižvelgiant į jų fiziologinius poreikius. Tai nulems jūsų augintinio sveikatą ir gyvenimo trukmę.

                                                                                                                  Straipsnis parengtas remiantis A. Januškevičiumi

Leave a Reply