Maisto medžiagos ir jų svarba katėms

Visavertis kačių maitinimas svarbus dviem aspektais: norint sudaryti sąlygas racionaliam gydymui nuo daugelio ligų ir susirgimų bei katės sveikatingumui palaikyti. Norint teisingai panaudoti kačių maistą reikia turėti tam tikrų žinių apie maisto medžiagas ir jų biologinę vertę. Maisto medžiagos reikalingos ne tik gyvybiniams procesams palaikyti, bet taipogi ir daugeliui organizmo funkcijų atlikti:

 1.  1.      Maisto medžiagos yra struktūriniai kūno elementai.
 2.  2.      Jos dalyvauja cheminėse reakcijose medžiagų apykaitos proceso metu.
 3.  3.      Reguliuoja atskirų medžiagų gavimą, pasiskirstymą ir išskyrimą organizme.
 4.  4.      Dalyvauja kūno temperatūros reguliacijoje.
 5.  5.      Turi įtakos skoninėms maisto savybėms ir jo ėdamumui.
 6.  6.      Aprūpina organizmą energija.

     Maisto medžiagas galima būtų suskirstyti  į šešias pagrindines grupes:

 1. 1.      Vanduo
 2. 2.      Angliavandeniai
 3. 3.      Baltymai
 4. 4.      Riebalai
 5. 5.      Mineralinės medžiagos
 6. 6.      Biologiškai aktyvios medžiagos

Kai kurios iš šių maisto medžiagų organizme atlieka daugybę funkcijų. Vanduo ir mineralinės medžiagos atlieka įvairias funkcijas, bet nėra energijos šaltiniai. Angliavandeniai, baltymai, riebalai laikomi ne tik energijos šaltiniais, bet ir struktūriniais ląstelių bei audinių komponentais. Vitaminai ir kitos biologiškai aktyvios kačių maisto medžiagos daugiausiai dalyvauja maisto medžiagų apykaitos procesuose.

 Visos maisto medžiagos yra būtinos kačių organizmui, bet vienos ar kitos maisto medžiagos poreikiai yra skirtingi. Pagal tai maisto medžiagas galime suskirstyti taip:

 1.  1.      Vanduo – ramybės metu optimaliomis klimatinėmis sąlygomis jo poreikis sudaro 2-3 dalis / 1 daliai sausojo pašaro.
 2.  2.      Baltymai, riebalai ir angliavandeniai, tai – medžiagos, kurios duoda atitinkamus energijos kiekius, turi sudaryti  50-80 proc. visos sausojo kačių maisto medžiagos. Baltymai, priklausomai nuo jų įsisavinimo lygio ir amino rūgščių kiekio, pramoniniame maiste turėtų sudaryti 20-50 proc. bendro sausojo kačių maisto medžiagos kiekio.
 3.  3.      Mineralinės medžiagos – jų bendras kiekis racione turi sudaryti 2-3 proc. sausojo kačių maisto medžiagos kiekio.
 4.  4.      Vitaminai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos turi sudaryti 0,2-0,3 proc. bendro sausojo kačių maisto medžiagos kiekio racione.

                                                                                                   Straipsnis parengtas remiantis A. Januškevičiumi.

Leave a Reply